Ogłoszenie 

części samochodowe Tarcze, hamulce części samochodowe iparts.pl

felgi - sklep internetowy sportwheels.pl

felgi - sklep internetowy ucando.pl


Poprzedni temat «» Następny temat
[D2] Ambilight dla biedy  
Autor Wiadomość
Pepek 
Moje A8



Rocznik: 1996
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: PB
Imię: Przemek
Jeżdzę: S8 D2
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 29 Maj 2016
Posty: 521
Skąd: Cieszyn
Wysłany: 2017-02-11, 22:48   [D2] Ambilight dla biedy

Tytułem wstępu wszystko zaczęło się od tego, że pojeździłem sobie D3 i spodobał mi się ten bajer. Szybki look w cennik ETKA i na aledrogo i mi przeszło. Na krótko :D
Tradycyjnie już w moim wydaniu jak to zrobić coś z niczego żadnym kosztem z tego co akurat jest pod ręką :)
Wykorzystane materiały:
- rolka czerwonej taśmy LED 2835 8mm
- dwa metry cienkiego przewodu dwużyłowego w kolorze maksymalnie zbliżonym do koloru tapicerki na drzwiach (u mnie akurat czarny)
- piankowa taśma dwustronna do przyklejania listw i emblematów do karoserii
- koszulki termokurczliwe
Lecimy z robotą ;)
Taśmę tniemy na cztery odcinki: 2x 55cm (przód) i 2x 60cm (tył). Przewody na 4x 50cm. Z taśmy LED ściągamy pasek ochronny i naklejamy ją na taśmę piankową. Następnie co diodę naklejamy po dwa wąskie paski taśmy piankowej (jeden na drugim).
Czas na rozbiórkę boczków. Tu wystarczy zdemontować panele z przełącznikami szyb. Teraz najbardziej skomplikowana część roboty, trzeba się wpiąć w instalację podświetlenia przycisków szyb, diody w klamce - do wyboru co kto woli. Samo podłączenie to wcięcie się w kostkę albo przylutowanie przewodów do wyłącznika (ja wybrałem wyłącznik, bo w razie czego tak jest prościej wszystko zdemontować). Przewód z drugiej strony lutujemy do taśm, upychamy jego nadmiar w tapicerce, a całość wsuwamy pod górną część boczka. Finito.
Ambilight odpala po przekręceniu stacyjki, a w aucie jest delikatna burdelowa poświata i mamy +25 do prestiżu :)
Gdyby podsumować koszty to zakładając brak absolutnie wszystkiego, całość nie powinna kosztować więcej jak 25zł.
https://images82.fotosik.pl/356/54159de6979e7f4d.jpg
_________________
Osiem garów, klima, wtrysk. Warto dla tej chwili żyć.
Pozdrawiam.
 
 
ernesto 
Moje A8



Rocznik: 1996
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic 5HP24
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Ernest
Jeżdzę: A8 D2 S-line
Pomógł: 100 razy
Wiek: 39
Dołączył: 06 Wrz 2011
Posty: 3502
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: 2017-02-11, 23:18   

Daj więcej fotek jak możesz jak to wygląda.
_________________
Wyrazy szczerego żalu i współczucia z powodu śmierci Ernesta.

Administratorzy, moderatorzy i klubowicze.

 
 
Nyku 
Moje A8



Rocznik: 2005
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Radek
Jeżdzę: A8 D3
Pomógł: 3 razy
Wiek: 30
Dołączył: 11 Sty 2015
Posty: 274
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2017-02-12, 02:33   

Za dnia jak wygląda ta taśma czy gryzie oczy bardzo ;)
 
 
ernesto 
Moje A8



Rocznik: 1996
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic 5HP24
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Ernest
Jeżdzę: A8 D2 S-line
Pomógł: 100 razy
Wiek: 39
Dołączył: 06 Wrz 2011
Posty: 3502
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: 2017-02-12, 08:32   

Ja zastanawiałem się nad czymś takim, ale nie na taśmie led, lecz na linie neon
_________________
Wyrazy szczerego żalu i współczucia z powodu śmierci Ernesta.

Administratorzy, moderatorzy i klubowicze.

 
 
pebo 
Moje A8



Rocznik: 2004
Silnik cm3: BFM
Skrzynia: GQF
Zasilanie: PB
Imię: Krzysztof
Jeżdzę: A8L D3/A3 8L
Pomógł: 35 razy
Wiek: 48
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 1442
Skąd: B.Podl.
Wysłany: 2017-02-12, 13:25   Re: Ambilight dla biedy

Pepek napisał/a:
Tytułem wstępu wszystko zaczęło się od tego, że pojeździłem sobie D3 i spodobał mi się ten bajer.

Bardzo fajna sprawa zwłaszcza w nocy, gdy wsiadają/wysiadają osoby starsze lub dzieci - bo jednak nie razi tak po oczach i widoczność jest lepsza na dzrzwi, klamki, próg i wyjście. Jak dla samego kierowcy to po prostu przyjemność z miłego otoczenia.

Pepek napisał/a:
Tradycyjnie już w moim wydaniu jak to zrobić coś z niczego żadnym kosztem z tego co akurat jest pod ręką :)

To mi się podoba.

Pepek napisał/a:
Wykorzystane materiały:
- rolka czerwonej taśmy LED 2835 8mm

Taśma oki, dobra jest, ale do takich spraw to proponuję hermetyczną (taką w silikonie). A jeśli chcesz pójść dalej, to są takie RGB - czyli wiele kolorków w jednym.
_________________
Bądź dobry jak chleb.
 
 
Pepek 
Moje A8



Rocznik: 1996
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: PB
Imię: Przemek
Jeżdzę: S8 D2
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 29 Maj 2016
Posty: 521
Skąd: Cieszyn
Wysłany: 2017-02-12, 15:22   

Nyku napisał/a:
Za dnia jak wygląda ta taśma czy gryzie oczy bardzo ;)

Za dnia to nie wygląda, bo jej po prostu nie widać.
ernesto napisał/a:
Ja zastanawiałem się nad czymś takim, ale nie na taśmie led, lecz na linie neon

To był pierwszy pomysł, ale raz cena (to da się obejść przez ali ;) ), dwa przetwornica.
pebo napisał/a:
Taśma oki, dobra jest, ale do takich spraw to proponuję hermetyczną (taką w silikonie).

I w kierunku taśmy IP65 pójdę w wersji 2.0.
Reasumując, niestety jak to bywa z prototypami wyszło parę kwiatków. Zamiast 90% efektu za 5% ceny mam tego efektu jakieś 30% i to max. Tutaj komentarz fachowca z wieloletnim doświadczeniem, który to ocenił chłodnym okiem:
https://www.youtube.com/w...au1L28E#t=7m43s
Główny minus to odbicie w dekorze pojedynczych ledów. Jest to mega niefajne. Druga kwestia to że o ile na początku jest dobrze, to po czasie ten czerwony za bardzo bije po oczach i trzeba będzie zastosować jakiś rezystor w szeregu (to już subiektywne odczucie i innym może się takie coś podobać).
https://images83.fotosik.pl/356/d5d626650ce6306c.jpg
http://www112.zippyshare....GW/517897/1.avi
O ile pierwsze powinien rozwiązać zakup taśmy w silikonie (liczę że dzięki temu światło będzie i rozproszone i przytłumione) o tyle drugie to już będzie zabawa w jazdę nocą z potencjometrem. Ostatnia rzecz to szerokość zastosowanej taśmy. 8mm to niestety troszkę za szeroko i zdecydowanie lepsza będzie 6mm. Na szczęście przewidziałem że coś może pójść nie tak i mam taki zapas kabla zasilającego że o ja pierd*** :) Więc mogę się bawić dalej. Zastanawiam się jeszcze nad zmianą koloru, bo przy tym czerwonym zewsząd można dostać pie..olca.
_________________
Osiem garów, klima, wtrysk. Warto dla tej chwili żyć.
Pozdrawiam.
 
 
CINEK 
Moje A8



Rocznik: 2003
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tip.F1 GNU
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Marcin
Jeżdzę: A8 D3 BFM
Pomógł: 70 razy
Wiek: 39
Dołączył: 07 Paź 2012
Posty: 4014
Skąd: Konstantynów Łódzki
Wysłany: 2017-02-12, 16:26   

Cytat:
ernesto napisał/a:
Ja zastanawiałem się nad czymś takim, ale nie na taśmie led, lecz na linie neon

To był pierwszy pomysł, ale raz cena (to da się obejść przez ali ), dwa przetwornica.


Ja kupilem z Ali takie neonowe taśmy, paski, jakkolwiek......i lipa totalna, bo czerwony kolor w rzeczywistości jest pomarańczowy.

Tez mylalem o rozwiązaniu led ale razi mnie to, ze te diody widać pojedynczo (jak się w dekorsch odbijają i nie dają lednolitej poświaty) <bezradny>
_________________
to nie jest zwykły napęd...to
 
 
emilus143 
Moje A8


Rocznik: 1998
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: automat
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Emil
Jeżdzę: S8 D2, 90 B2
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 462
Skąd: Kielce
Wysłany: 2017-02-12, 16:47   

Ja myślałem kiedyś aby w podsufitce wyciąć centymetrowe dwa pasy przez całą długość po obu stronach. Dać supermleczną przesłonę plexi w miejsce tego paska i dać gęstą taśmę led tak aby kolor był jak najbardziej jednolity. Robota dość prosta, potrzebna tylko wiosna i jakaś próbna podsufitka.
_________________
I`m the LPG master
 
 
pebo 
Moje A8



Rocznik: 2004
Silnik cm3: BFM
Skrzynia: GQF
Zasilanie: PB
Imię: Krzysztof
Jeżdzę: A8L D3/A3 8L
Pomógł: 35 razy
Wiek: 48
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 1442
Skąd: B.Podl.
Wysłany: 2017-02-12, 21:40   

Pepek napisał/a:
(...) Główny minus to odbicie w dekorze pojedynczych ledów. Jest to mega niefajne. (...)


Może zastosować gęstą taśmę LED - kiedyś kupowałem w tym sklepie do akwarium - mogę polecić: http://allegro.pl/gesta-t...6105675316.html

Ewentualnie zmatowić silikon aby bardziej rozpraszał światło albo dać jakąś przesłonę (szronioną) jak w profile aluminiowe.
_________________
Bądź dobry jak chleb.
 
 
Pepek 
Moje A8



Rocznik: 1996
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: PB
Imię: Przemek
Jeżdzę: S8 D2
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 29 Maj 2016
Posty: 521
Skąd: Cieszyn
Wysłany: 2017-02-18, 20:12   

Wersja 2.0. Tym razem całkowita zmiana technologii. No i niestety trzeba być przynajmniej średniozamożnym żeby pozwolić sobie na ten bajer.
Wykorzystane zostały przewody elektroluminescencyjne, tzw. el wire, o średnicy 3.2mm. Można je wyginać pod dowolnym kątem, nie walą po oczach jak ledy, nie grzeją - no ideał. Niestety mają dwa minusy:
1) przygotowanie takiej listwy bez dobrych ściągaczy izolacji to jest mordęga
2) wymagają do zasilania przetwornic, które niestety piszczą (napięcie z 12V jest przerabiane na 100V 2kHz)
Filmik jak to działa:
http://www104.zippyshare....867384/neon.avi
Tu eksperci z for dyskusyjnych radzą:
1) przewinąć cewki
2) zalać całość jakimś lepiszczem na bazie silikonu
i może się uciszy.
A że zastosowałem po przetwornicy na drzwi to robi się troszkę nieprzyjemnie.
Jak na razie jestem po wstępnych testach i mam cztery koncepcje jak to rozwiązać (od najtańszej do najdroższej):
1) zaleję cewki masą uszczelniającą, owinę gąbką i elo (samo owinięcie gąbką leżącej na fotelu przetwornicy dało dobry efekt, więc jak to wsadzę w drzwi to powinna już być cisza)
2) wywalę przetwornice z wnętrza pod maskę (do czego skutecznie mnie zniechęca rwanie boczków i przeciąganie dodatkowej instalacji)
3) spróbuję zastosować przetwornice z D3, bo mam dziwne wrażenie że tam jest zastosowana ta sama technologia
4) poszukam innych przetwornic dla el wire, ale z tego co czytałem to nawet te za 50zł/szt. też piszczą
Do rzeczy, montaż. Tym razem listwa poszła w drzwiach przednich przez cały spód tak że kończy się pod dekorem w boczku. Z tyłu zamontowana jest jak na zdjęciu. W przednich boczkach trzeba wyciąć rowek tak by przewód ładnie się schował i dekor go nie przycinał. Z tyłu przebiłem otwór i nim przeciągnąłem neon. Dodatkowo z tyłu trzeba lub nie (bo w jednym boczku się udało a w drugim nie), tam gdzie neon idzie pionowo w dół lekko odbić tapicerkę od tego zamszu żeby przewód się ładnie schował. Przetwornice z prawego przodu schowałem zaraz pod dekorem. Tylne zmieściły się za popielniczkami. Natomiast lewy przód ze względu na nagromadzenie wiązek powędrował za uchwyt do zamykania drzwi. Odnośnie samego podłączenia elektrycznego z instalacją samochodu wykorzystałem zasilanie z pierwszej wersji rozbudowane o zakończenie z gniazda wtykowego 12V (wpierw chciałem obciąć część obudów przetwornic żeby zajmowały mniej miejsca, ale że miejsce się znalazło, a we wtyczce dorzucili nawet bezpiecznik to jest jak jest).
Użyte materiały:
- 4m przewodu elektroluminescencyjnego 3.2mm po 1m na każde drzwi i tu od razu uwaga, listwy przygotowuje się tak:
https://www.youtube.com/watch?v=BGqjw2R7XDw
a w sklepie gdzie je brałem zapytali czy nie chcę żeby mi je już przygotowali, na co stwierdziłem że nie więc dorzucili mi pół metra bo się przyda i mieli rację. Tak że jeśli będziecie mieli do wyboru choćby dopłacić parę zł za zalutowanie to zapłaćcie.
- 4 przetwornice na 12V
- 4 przewody do połączenia neonu z przetwornicą (jeśli zdecydujecie się łączyć sami)
- opcjonalnie 4 gniazda 12V
- jakieś koszulki termokurczliwe (jeśli zdecydujecie się łączyć sami)
Koszty. Jak wspominałem na wstępnie to nie są tanie rzeczy. Całość wyszła mnie na jakieś 120zł z wysyłkami.
Przewody z osprzętem nabyłem w http://www.lightforfun.eu a gniazda w lokalnym elektroniku.
No i jak to mniej więcej wygląda:
https://images81.fotosik.pl/371/bd93c7158abe0a2f.jpg
Niestety kamera nie była w stanie uchwycić bijącej poświaty. Na pewno jest mniejsza jak w D3, ale za to że jest czerwona a mi zależało żeby była naprawdę delikatna a nie waliła po ślepiach i robiła z fury burdelowóz to jestem mega zadowolony.
Mogę powiedzieć że tym razem mam co najmniej 80% efektu :)
PS
Jakby kto chciał po kosztach wersję pierwszą, bo woli wóz cyrkowy od limuzyny dla ubogiego gentlemana to PW.
_________________
Osiem garów, klima, wtrysk. Warto dla tej chwili żyć.
Pozdrawiam.
 
 
CINEK 
Moje A8



Rocznik: 2003
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tip.F1 GNU
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Marcin
Jeżdzę: A8 D3 BFM
Pomógł: 70 razy
Wiek: 39
Dołączył: 07 Paź 2012
Posty: 4014
Skąd: Konstantynów Łódzki
Wysłany: 2017-02-18, 20:28   

no to ja takie cos (ten el wire neon) kupiem na aliexpress 5 x 1m z przetwornicami itp za ok 100zl.

wszystko ladnie pieknie mialem identyczny pomyl tylko niestety ten czerwony kolor jest w rzeczywistosci pomaranczowy...co i tez u Ciebie widze <faktycznie>
no ale moge sie mylic jesli aparat slaby.

daj lepsze fotki
_________________
to nie jest zwykły napęd...to
 
 
Pepek 
Moje A8



Rocznik: 1996
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: PB
Imię: Przemek
Jeżdzę: S8 D2
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 29 Maj 2016
Posty: 521
Skąd: Cieszyn
Wysłany: 2017-02-19, 21:22   

No niestety, nic lepszego jak to:
https://images82.fotosik.pl/374/acfef62169c0398b.jpg
https://images81.fotosik.pl/374/088317b9bcfacfdb.jpg
nie da rady. Obiektyw w telefonie nie jest w stanie wychwycić tej poświaty, pojęcia nie mam dlaczego. A próbowałem trzy różne. W każdym razie nie jest to pomarańcz a czerwień.
_________________
Osiem garów, klima, wtrysk. Warto dla tej chwili żyć.
Pozdrawiam.
 
 
CINEK 
Moje A8



Rocznik: 2003
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tip.F1 GNU
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Marcin
Jeżdzę: A8 D3 BFM
Pomógł: 70 razy
Wiek: 39
Dołączył: 07 Paź 2012
Posty: 4014
Skąd: Konstantynów Łódzki
Wysłany: 2017-02-19, 21:42   

Pepek napisał/a:
W każdym razie nie jest to pomarańcz a czerwień.


w takim razie tez je sobie zakupie i pomodze
_________________
to nie jest zwykły napęd...to
 
 
drago_o 
Moje A8



Rocznik: 2004
Silnik cm3: 3936
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: ON
Imię: Karol
Jeżdzę: A8 D3
Pomógł: 184 razy
Wiek: 33
Dołączył: 17 Gru 2013
Posty: 6704
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2017-02-19, 21:46   

A skoro taśmy LED to czemu nie RGB od razu? :P

Ja ostatnio kupiłem sobie LEDy w podsufitkę i przypadkowo niebieskie(nie doczytałem na opakowaniu i myślałem, że niebieska kropka oznaczała barwę zimną). Powiem całkiem fajnie się to z czerwonym podświetleniem przycisków komponuje jak się wieczorem wsiada :)

Istnieje prawdopodobieństwo, że w różnych kolorach w zależności od tapicerki będzie to całkiem fajnie wyglądać :P
_________________
Moje D3:
http://www.fotosik.pl/u/dragonek1990/album/1562323
Chomik pełen informacji, instrukcji (EN/PL):
http://chomikuj.pl/drago_o/VAG
 
 
Pepek 
Moje A8



Rocznik: 1996
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: PB
Imię: Przemek
Jeżdzę: S8 D2
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 29 Maj 2016
Posty: 521
Skąd: Cieszyn
Wysłany: 2017-02-19, 22:59   

martin_rs4 napisał/a:
w takim razie tez je sobie zakupie i pomodze

Tylko jak wspomniałem gdzie byś nie kupował zamów sobie już gotowe, chyba że lubisz wyzwania, a lutownica Ci nieobca.
drago_o napisał/a:
A skoro taśmy LED to czemu nie RGB od razu? :P

Bo również wymagają sterownika żeby to jako tako działało, a to wiąże się z rozbiórką drzwi i ciągnięciem dodatkowej wiązki, chyba że zastosujesz po sterowniku na drzwi, ale do małych to on nie należy. Druga sprawa taśma RGB ma minimum 10mm szerokości a to już będzie wystawać.
Coraz bardziej podobają mi się te neony, świetnie zgrywają się z diodami w klamce co robi taki subtelny efekt, w przeciwieństwie do tych oczo***nych ledów. No ale jak mówiłem, co kto woli :)
_________________
Osiem garów, klima, wtrysk. Warto dla tej chwili żyć.
Pozdrawiam.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

opony samochodowe felgi - sklep internetowy sportwheels.pl
części samochodowe ucando.pl części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Myjki ciśnieniowe Stiga

Prywatność.