Ogłoszenie 

części samochodowe Tarcze, hamulce części samochodowe iparts.pl

felgi - sklep internetowy sportwheels.pl

felgi - sklep internetowy ucando.pl


Poprzedni temat «» Następny temat
[D3 04 ] wentylacja foteli wyłącza się po chwili  
Autor Wiadomość
ciupek
[Usunięty]

Wysłany: 2020-08-06, 06:22   [D3 04 ] wentylacja foteli wyłącza się po chwili

Koledzy mam dziwny problem. Wszystko było OK do dziś. Przed chwilą jechałem i chciałem odpalić wentylację fotela kierowcy i wentylator tylko się rozkręcił (sekunda) i przestał działać. W tym samym momencie zaświeciła się dioda informująca o pracy wentylacji fotela i mimo że fotel się nie wentylował dioda świeciła się jeszcze kilkadziesiąt sekund po czym gasła.
Fotel pasażera normalnie działa tak jak trzeba.

Błąd mam taki:
00065 - Left Rear Footwell Heater (Z42)
012 - Electrical Fault in Circuit - Intermittent

Błąd teoretycznie dotyczy grzałki na nogi. Ale czemu nie działa mi wentylacja fotela?
To jest jakoś ze sobą powiązane? Od czego Waszym zdaniem zacząć poszukiwanie?

Koledzy bardzo proszę o poradę jak to naprawić. Jakieś naprowadzenie na diagnostykę tego. Nie wiem od czego zacząć bo nigdy nie miałem takiego problemu. Uprzejmie proszę o kogoś z większą wiedzą niż moja o pomoc.
 
 
dice111 
Master MOD



Rocznik: 1996
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Manual
Zasilanie: PB
Imię: AHC
Jeżdzę: S8 D2 MTM
Pomógł: 245 razy
Dołączył: 16 Maj 2009
Posty: 5070
Skąd: Těšin
Wysłany: 2020-08-06, 07:07   

Czy powiązane powinien powiedzieć Ci czas kiedy ten błąd się pojawił. Bład grzałki powraca jak skasujesz ?
Teraz rozumiem jak próbujesz włączyć wentylacje to juz w gole nie reaguje ? Tzn nie kreci się wiatrak ani nie świeci dioda ?
Sprawdzić:
J672 - Driver seat ventilation control Unit
Jego bezpiecznik - 5A, terminal 75 (prawa strona z przodu) E/także terminal 30, i 20A bezpiecznik (ale tu by pewnie cały panel nie działał).
Jak będą ok no to pozostaje jedynie podać zasilanie bezpośrednio na wiatraczek, ew rozebrać fotel i zobaczy co się z nim stało (te wiatraki są podobne jak te w obudowach komputerowych, tylko nie pamiętam wymiarów, czy 60, 80 czy 100).
_________________
Black Cars Matters
 
 
ciupek
[Usunięty]

Wysłany: 2020-08-06, 07:35   

Oo dziękuję Kolego, że się odezwałeś. Liczyłem między innymi na Twoją wypowiedź, bo widzę czytając forum, że masz dużą wiedzę.
Co do wentylacji to jest dokładnie tak, że jak ją chcę włączyć to wentylator dosłownie otrzymuje impuls bo rozkręca się na sekundę i tyle. A na panelu świeci się dioda, że niby działa wentylacja jeszcze przez kilkadziesiąt sekund i też gaśnie. Najgorsze, że nie wiem kompletnie jak to jest zbudowane. Silnik bagażnika naprawiłem. Dociąg bagaznika też doszedłem że drobna sprężynka a nie działało xD. Amorek sam zmieniłem. Ogólnie lubię sobie grzebać. Ale na wentylacji wymiękam bo nie wiem co do czego. Będę Ci bardzo wdzięczny za poprowadzenie mnie krok po kroku.
 
 
dice111 
Master MOD



Rocznik: 1996
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Manual
Zasilanie: PB
Imię: AHC
Jeżdzę: S8 D2 MTM
Pomógł: 245 razy
Dołączył: 16 Maj 2009
Posty: 5070
Skąd: Těšin
Wysłany: 2020-08-06, 11:10   

Skoro włącza się tzn, że bezpieczniki będą ok. Problem pozostaje albo w module wentylacji J672, albo panelu klimatronika. Moduły i panele są dość tanie by je ew podmienić z tym, że panel klimy ma CP (ochrona komponentu). Może być tez tak, że skończyło się łożysko wentylatora i zacina się (moduł powinien mieć zaprogramowany w układzie przeciążeniówke, wiec odłacza).
Najlepiej diagnozować metodą eliminacji zanim weźmiesz się za rozbiórkę fotela.
_________________
Black Cars Matters
 
 
ciupek
[Usunięty]

Wysłany: 2020-08-06, 11:16   

Co do bezpieczników to dokładnie jestem tego samego zdania.
Co do łożyska wentylatora to przyznam że na słuch wydaje mi się że wentylator rozkręca się pięknie. Z lekkością. Jak nowy. Zwyczajnie to wygląda jak by mu coś odcinało prąd.
A ten moduł wentylacji J672 jest gdzie? Pod fotelem? Jak go rozpoznać? Można go zamieć z tym po stronie pasażera celem weryfikacji? Jeśli nie ma CP to życzyłbym sobie usterkę właśnie modułu :-)
 
 
dice111 
Master MOD



Rocznik: 1996
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Manual
Zasilanie: PB
Imię: AHC
Jeżdzę: S8 D2 MTM
Pomógł: 245 razy
Dołączył: 16 Maj 2009
Posty: 5070
Skąd: Těšin
Wysłany: 2020-08-06, 11:54   

http://www.volkspage.net/.../SSP_282_d1.pdf
Generalnie w ODISie zapewne dałoby rade testy przeprowadzić, czy da się go włączyć, v VCDSie nie wiem jak po których blokach by można było sprawdzić.
Tak, podmienić, przykład: https://www.ebay.de/itm/2...JQAAOSwwgVen~s1
One często lubią padać, więc trzeba uważać na używki.
_________________
Black Cars Matters
 
 
ciupek
[Usunięty]

Wysłany: 2020-08-06, 15:04   

No niezła lekturka <okok>
Przeglądnąłem z otwartą buzią. Bardzo mi się to przyda.
Po południu sprawdzę ten moduł. Najpierw wypnę i wepnę wtyczkę. Może coś nie łączy po prostu. A jak nie ruszy to zamienię moduł kierowcy na pasażera i zobaczę czy ruszy. Śliczne dzięki za poświęcony czas i uwagę. Dam znać jak coś ustalę.


---edycja---
Byłem szukać tego modułu i przyznam, że takiego małego modułu o numerze na przykład 4E0959772 to tam nie widzę. Widzę taki duży czarny moduł na kilka wtyk. Kolego czy wyjmowałeś kiedyś moduł wentylacji J672? Byłbyś w stanie powiedzieć mi gdzie jest zlokalizowany? Chciałbym zamienić sobie moduły stronami celem diagnozy.

A z racji tego, że lubię się dzielić, podzielę się też zdobytą dziś wiedzą dla innych osób, które może w przyszłości będą mierzyły się z podobną usterką. Aby sprawdzić działanie wentylacji foteli należy wejść do 08 - Auto HVAC i Output Tests - 03. Procedura jest dość długa, bo i opcji wyposażenia nie brakuje ale na końcu jest wentylacja fotela kierowcy i pasażera.

W tym teście mój fotel zachował się tak samo jak włączany z panelu climatronica. Ruszył na sekundkę i stracił dopływ prądu. Fotel pasażera wentylował się aż miło.
 
 
dice111 
Master MOD



Rocznik: 1996
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Manual
Zasilanie: PB
Imię: AHC
Jeżdzę: S8 D2 MTM
Pomógł: 245 razy
Dołączył: 16 Maj 2009
Posty: 5070
Skąd: Těšin
Wysłany: 2020-08-06, 16:06   



4E0959772 został zastąpiony przez 4E0910772A

Po tym teście nie zapisalo zadnych innych błedow w tej grupie ?
_________________
Black Cars Matters
 
 
ciupek
[Usunięty]

Wysłany: 2020-08-06, 17:40   

Ha! Wszystko jasne. Ten mniejszy skitrany jest za tym dużym na tyle głęboko, że trzeba wiedzieć czego się szuka jeśli chce się znaleźć.

Nie mam żadnych błędów.
Nawet błąd:
00065 - Left Rear Footwell Heater (Z42)
012 - Electrical Fault in Circuit - Intermittent
zniknął i na razie się nie pojawia. Nie mam błędów a wentylacja nie działa. Dziwne.

Zamieniłem moduły stronami. Ciekawe jest to że przed zamianą nie działała mi wentylacja fotela kierowcy a pasażera działała. Po zamianie nadal nie działa mi wentylacja kierowcy a pasażera działa lecz sterowanie odbywa się (uwaga!) na panelu climatronic odwrotnie. Czyli fotel pasażera odpaliłem pokrętłem kierowcy a fotel kierowcy próbowałem bezskutecznie odpalić pokrętłem pasażera.

Podsumowując: po zamianie stronami modułów sytuacja nie zmieniła się poza odwrotnym sterowaniem na panelu climatronic.

Jak sądzisz Kolego, co dalej?
 
 
orkaskawina 
Moje A8



Rocznik: 2008
Silnik cm3: 6.0
Skrzynia: Tiptronic F1
Zasilanie: PB
Imię: Krzysztof
Jeżdzę: A8 D3 W12 A6 C5 2.5 TDI
Pomógł: 21 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 467
Skąd: Skawina
Wysłany: 2020-08-06, 19:25   

Wszystkie funkcje ogrzewania i wentylacji foteli zależą wyłącznie od czujnika temperatury w każdym fotelu, jest to funkcja bezpieczeństwa. Sprawdź okablowanie i czujnik.
_________________
Odis Ellsa 5.3 baza 2016
http://chomikuj.pl/orkaskawina
VCDS , ODIS-s -e
 
 
dice111 
Master MOD



Rocznik: 1996
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Manual
Zasilanie: PB
Imię: AHC
Jeżdzę: S8 D2 MTM
Pomógł: 245 razy
Dołączył: 16 Maj 2009
Posty: 5070
Skąd: Těšin
Wysłany: 2020-08-06, 20:59   

Po schemacie blokowym można by stwierdzić, że obwód z tych modułów leci i na grzałki nóg (Z42 Rear left footwell heater element i Z43 Rear right footwell heater element), w sumie te moduły (mówie o J672 i 3) są odpowiedzialne i za grzanie i za wentylację), a patrząc po Twoim błędzie grzałki za kierowcą to by nawet pasowało (jeśli chodzi o strony).
Uszkodzone czujniki czy to G czy V powinny zgłaszać błąd.
Jeśli to faktycznie dotyczy Z42, a nie przerwy gdzieś w okablowaniu do niej, czy wiązce z modułu fotela i dalej to można by się jeszcze pokusić o podmianę lewej z prawą.
W ogóle odpalić grzanie na nich, czy ten bład który miałes powróci.
Druga sprawa wg SSP wentylacja wyłącza się automatycznie po 30 min, więc być może coś każe wyłączać ją szybciej.
_________________
Black Cars Matters
 
 
ciupek
[Usunięty]

Wysłany: 2020-08-06, 21:21   

Ale czy nawet zepsuta grzałka powinna wyłączać wentylację fotela?

Teraz byłem w garażu i ciekawostka.
Otóż na potrzeby testu odłączyłem oba moduły wentylacji czyli jeśli się nie pogubiłem to J672 i J673 (nr części dla pewności, że dobrze piszę to: 4E0959772A).

I teraz podpiąłem TYLKO JEDEN moduł. Użyłem modułu spod fotela kierowcy i podłączyłem go pod fotel pasażera. Nie podłączyłem niczego pod fotelem kierowcy. Wentylacja fotela pasażera zadziałała - jedynie należało ją obsłużyć na panelu climatronica sterując opcjami po stronie kierowcy.

Zrobiłem też na odwrót. Podpiąłem TYLKO JEDEN moduł. Użyłem modułu spod fotela pasażera i podłączyłem go pod fotel kierowcy. Nie podłączyłem niczego pod fotelem pasażera. Wentylacja fotela kierowcy uruchomiła się na sekundę - i tak samo musiałem sterować na panelu climatronica sterując opcjami tym razem po stronie pasażera.

Moja laicka diagnostyka mi sugeruje że dwa moduły o numerze 4E0959772A mam sprawne a problem siedzi gdzieś indziej.

Tylko teraz pytanie do Was mądrzejszych: gdzie? Widzicie, że się staram i robię co mogę aby na logikę pomóc ale teraz potrzebna Wasza wiedza i umiejętność czytania i rozumienia schematów. Czy moje zabiegi coś pomogły?
 
 
orkaskawina 
Moje A8



Rocznik: 2008
Silnik cm3: 6.0
Skrzynia: Tiptronic F1
Zasilanie: PB
Imię: Krzysztof
Jeżdzę: A8 D3 W12 A6 C5 2.5 TDI
Pomógł: 21 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 467
Skąd: Skawina
Wysłany: 2020-08-06, 21:58   

Grzałki Z42 i 43 nie mają nic do rzeczy obie mam walnięte a wentylacja działa.
_________________
Odis Ellsa 5.3 baza 2016
http://chomikuj.pl/orkaskawina
VCDS , ODIS-s -e
 
 
ciupek
[Usunięty]

Wysłany: 2020-08-06, 22:28   

orkaskawina, no właśnie.

Skoro tak to proszę Was obu koledzy, bo macie większą wiedzę abyście przeczytali powoli to co napisałem powyżej o podpinaniu modułów, bo wydaje mi się że to rzuca nieco światła na mój problem i może dzięki temu podpowiecie co sprawdzić dalej.
 
 
dice111 
Master MOD



Rocznik: 1996
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Manual
Zasilanie: PB
Imię: AHC
Jeżdzę: S8 D2 MTM
Pomógł: 245 razy
Dołączył: 16 Maj 2009
Posty: 5070
Skąd: Těšin
Wysłany: 2020-08-07, 05:27   

Tu nie chodzi już o same grzałki, ale instalację. SSP, czy ELSA podaje blokowe schematy, które są do d... (źle się czyta). Do D2 jeden Rosjanin przerobił je na zwykłe i wszystko jest jasne. Trzeba pewnie będzie fotel rozebrać, ew. przed tym, żeby wykluczyć problem z nim - zamienić lewy z prawym.
_________________
Black Cars Matters
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

opony samochodowe felgi - sklep internetowy sportwheels.pl
części samochodowe ucando.pl części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Myjki ciśnieniowe Stiga

Prywatność.