Ogłoszenie 

części samochodowe Tarcze, hamulce części samochodowe iparts.pl

felgi - sklep internetowy sportwheels.pl

felgi - sklep internetowy ucando.pl


Poprzedni temat «» Następny temat
[D4 12 3.0TDI ] Dziwne rozmiary na felgach  
Autor Wiadomość
tomaug 
Użytkownik


Rocznik: 2014
Silnik cm3: 3.0
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: ON
Imię: Tomasz
Jeżdzę: A8 D4
Dołączył: 21 Lut 2019
Posty: 35
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-15, 08:50   [D4 12 3.0TDI ] Dziwne rozmiary na felgach

Witam, kupiłem samochód D4 z oponami letniki i zimowymi. Zacząłem szukać nowych felg. Sprawdziłem jakie mam opony letnie są to 255/45R19 a felgi na które są założone to 9J 19 ET33. Jak sprawdzam na różnych stronach jakie opony do niech pasują to nigdzie mi nie wyskakują rozmiary jakie ja mam na te felgi nałożone. Czy ktoś może pomóc o co chodzi.
Właśnie szukam nowe felgi bo opony są z 2018 roku więc wolałbym ich nie zmieniać, chyba że stwierdzę że na R20 lepiej się jeżdzi w co wątpię.

Mam też pytanie co do opon zimowych bo te są szerokości 235 czy gdybym na zimę dał felgi te co mam letnia a dokupił na zimę nowe opony o szerokości 255 to czy na nich będzie się lepiej jeżdziło w trudnych zimowych warunkach czy nie ma to znaczenia ?
 
 
walus30
[Usunięty]

Wysłany: 2019-03-15, 09:07   Re: Dziwne rozmiary na felgach

tomaug napisał/a:
Witam, kupiłem samochód D4 z oponami letniki i zimowymi. Zacząłem szukać nowych felg. Sprawdziłem jakie mam opony letnie są to 255/45R19 a felgi na które są założone to 9J 19 ET33. Jak sprawdzam na różnych stronach jakie opony do niech pasują to nigdzie mi nie wyskakują rozmiary jakie ja mam na te felgi nałożone. Czy ktoś może pomóc o co chodzi.
Właśnie szukam nowe felgi bo opony są z 2018 roku więc wolałbym ich nie zmieniać, chyba że stwierdzę że na R20 lepiej się jeżdzi w co wątpię.

Mam też pytanie co do opon zimowych bo te są szerokości 235 czy gdybym na zimę dał felgi te co mam letnia a dokupił na zimę nowe opony o szerokości 255 to czy na nich będzie się lepiej jeżdziło w trudnych zimowych warunkach czy nie ma to znaczenia ?


im szersza opona tym lepiej na śniegu ( gorzej natomiast w koleinach i kałużach etc)

co do rozmiarów to masz ok, to typowy rozmiar

zima 255/45-19
lato 265/40-20

jeżeli masz zimowe 235 to profil musi być 50 i felga 19
 
 
tomaug 
Użytkownik


Rocznik: 2014
Silnik cm3: 3.0
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: ON
Imię: Tomasz
Jeżdzę: A8 D4
Dołączył: 21 Lut 2019
Posty: 35
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-15, 09:22   

U mnie mam tak:
zima 235/50/R19
lato 255/45/R19

Myślisz że jest sens zmienić w zimie na 255/45/R19 ?
Pytam bo zastanawiam się nad kupnem nowych felg na lato i albo te co były na lato sprzedam albo zostawię sobie na zimę, tylko będę musiał dodatkowo dokupić opony nowe na zimę.

I pytanko czy myślisz że jest sens na lato zmieniać 255/50/R19 na coś z 20" np 265/40R20 ? czy lepiej zostać przy tych rozmiarach co mam ? Pytam bo gdybym miał zmienić na 20" to oprócz felg musiałbym zmienić też opony które są z 2018 roku a to już robi się większy wydatek bo i felgi i opony.
 
 
walus30
[Usunięty]

Wysłany: 2019-03-15, 09:39   

tomaug napisał/a:
U mnie mam tak:
zima 235/50/R19
lato 255/45/R19

Myślisz że jest sens zmienić w zimie na 255/45/R19 ?
Pytam bo zastanawiam się nad kupnem nowych felg i albo te co były sprzedam albo zostawię sobie na zimę tylko będę musiał dodatkowo dokupić opony nowe na zimę.

I pytanko czy myślisz że jest sens na lato zmieniać 255/50/R19 na coś z 20" np 265/40R20 ? czy lepiej zostać przy tych rozmiarach co mam ? Pytam bo gdybym miał zmienić na 20" to oprócz felg musiałbym zmienić też opony które są z 2018 roku a to już robi się większy wydatek bo i felgi i opony.


Jeżeli masz takie opony 235 i są dobre jeszcze to nie ma sensu zmieniać. Jak się zużyją możesz pomyśleć nad 255/45/19.

Co do 20 ja dokupiłem, ale miałem tylko 1 komplet 19 więc musiałem coś dokupić, żeby nie przekładać opon co chwilę.
Komfort jazdy na 20 " jest podobny, trochę niższy, ale lepiej się prowadzi ze względu na niższy profil
 
 
tomaug 
Użytkownik


Rocznik: 2014
Silnik cm3: 3.0
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: ON
Imię: Tomasz
Jeżdzę: A8 D4
Dołączył: 21 Lut 2019
Posty: 35
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-15, 09:45   

ok, w takim razie muszę się zastanowić. W A8 jakie opony by nie były i tak prowadzi się świetnie. W obecnej sytuacji mam komplet tylko wizualnie nie podobają mi się te 255/45R19 bo to są te standardowe pięcioramienne i najchętniej bym je sprzedał w dobrej cenie ale nie chce mi się w to za bardzo bawić i kupiłbym jakieś nowe, te poniżej mi się podobają

https://allegro.pl/oferta/19-oryginalne-audi-a8-a7-a4-a5-a6-q7-q5-q3-allroad-5939710183

Jak Ci się podobają ?
Wolałbym 20" ale wtedy musze kupować dodatkowo opony letnie i na zimę do tych większych kół. A to kolejne kilka tysięcy :)
 
 
walus30
[Usunięty]

Wysłany: 2019-03-15, 09:53   

tomaug napisał/a:
ok, w takim razie muszę się zastanowić. W A8 jakie opony by nie były i tak prowadzi się świetnie. W obecnej sytuacji mam komplet tylko wizualnie nie podobają mi się te 255/45R19 bo to są te standardowe pięcioramienne i najchętniej bym je sprzedał w dobrej cenie ale nie chce mi się w to za bardzo bawić i kupiłbym jakieś nowe, te poniżej mi się podobają

https://allegro.pl/oferta/19-oryginalne-audi-a8-a7-a4-a5-a6-q7-q5-q3-allroad-5939710183

Jak Ci się podobają ?
Wolałbym 20" ale wtedy musze kupować dodatkowo opony letnie i na zimę do tych większych kół. A to kolejne kilka tysięcy :)


ja mam takie zimowe
https://allegro.pl/oferta/oryginal-audi-a8-s8-a7-a6-a4-19-4h0601025g-5396068518
podobne do tych co znalazłeś
 
 
tomaug 
Użytkownik


Rocznik: 2014
Silnik cm3: 3.0
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: ON
Imię: Tomasz
Jeżdzę: A8 D4
Dołączył: 21 Lut 2019
Posty: 35
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-15, 09:56   

Te też ładne, ja niestety lato i zima ma takie https://allegro.pl/oferta/alufelgi-audi-a8-4ho-oryginal-7553893543 różnią się tylko szerokością bo jedne i drugie 19
 
 
walus30
[Usunięty]

Wysłany: 2019-03-15, 09:58   

tomaug napisał/a:
Te też ładne, ja niestety lato i zima ma takie https://allegro.pl/oferta/alufelgi-audi-a8-4ho-oryginal-7553893543 różnią się tylko szerokością bo jedne i drugie 19
na zimę mogą być :D a jak masz 2 kmpl to jeden sprzedaj i
kup sobie na lato 20 :)
 
 
tomaug 
Użytkownik


Rocznik: 2014
Silnik cm3: 3.0
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: ON
Imię: Tomasz
Jeżdzę: A8 D4
Dołączył: 21 Lut 2019
Posty: 35
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-15, 10:03   

No właśnie jak kupię na lato 20 to musze od razu opony :( a teraz mam letnie nowe bo z 2018 roku dlatego był chyba zmienił tylko felgi na inne ale też na 19 i tym sposobem oszczędzam 4 tyś na opony które są w bardzo dobrym stanie. Ach masakra i tak w nieskończoność, a jak człowiek sprzedaje samochód to nikt na to nie patrzy :)
 
 
Dżordż 
Moje A8


Rocznik: 2003
Silnik cm3: 3,7
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: PB
Imię: Jerzy
Jeżdzę: A8 D3
Pomógł: 3 razy
Wiek: 56
Dołączył: 21 Cze 2018
Posty: 117
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-03-15, 10:24   

Do kolegi Walus30

"im szersza opona tym lepiej na śniegu ( gorzej natomiast w koleinach i kałużach etc)"

Od kiedy to tak jest, jakaś nowa fizyka?
 
 
tomaug 
Użytkownik


Rocznik: 2014
Silnik cm3: 3.0
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: ON
Imię: Tomasz
Jeżdzę: A8 D4
Dołączył: 21 Lut 2019
Posty: 35
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-15, 10:32   

Jeśli tak nie jest prośba o podanie uzasadnienia i jaka jest prawda ?
 
 
Dżordż 
Moje A8


Rocznik: 2003
Silnik cm3: 3,7
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: PB
Imię: Jerzy
Jeżdzę: A8 D3
Pomógł: 3 razy
Wiek: 56
Dołączył: 21 Cze 2018
Posty: 117
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-03-15, 12:51   

Ciśnienie jakie ciało wywiera na podłoże zależy od 1. masy tego ciała i 2. powierzchni styku z podłożem. Przykład dla lepszego zrozumienia: wyobraźmy sobie np. cegłę, która ma stałą określoną wagę (siła nacisku stała) i kładziemy ją na własnym palcu. Jeśli położymy ją na dużej powierzchni naszego palca to nie odczuwamy większego dyskomfortu, gdyż ciśnienie jest małe z uwagi na dużą powierzchnię styku. Ale jeśli ta sama cegła będzie ustawiona w ten sposób, że małym swoim narożnikiem będzie ustawiona na opuszce palca, to ciśnienie na styku ze skórą będzie większe bo powierzchnia jest zdecydowanie mniejsza (zależność odwrotnie proporcjonalna). Skrajny przypadek, gdybyśmy zaostrzyli narożnik cegły do kształtu igły to powierzchnia styku jest bardzo mała (klasyczny łepek od szpilki) a co za tym idzie ciśnienie bardzo duże- kończy się to wbiciem cegły tak zakończonej w palec. Inny przykład- wyobraźmy sobie cyrkowca na jednym kole- waży gość z 80kg, jeśli przejedzie po naszej stopie na szerokiej oponie to ból do zniesienia, jeśli oponka będzie bardzo wąska jak w rowerach szosowych to ból może być bardzo dotkliwy- przy tej samej wadze rowerzysty ciśnienie na styku opona/stopa jest tym większe im mniejsza jest powierzchnia styku.
Czyli opona WĄSKA w aucie na powiedzmy grubszej warstwie śniegu będzie generować większe ciśnienie na styku z podłożem a co za tym idzie będzie bardziej wbijać się w śnieg, a wtedy przy specyficznym bieżniku opony zimowej zakotwiczasz się w podłożu głębiej i wyjeżdżasz pod górkę.
 
 
walus30
[Usunięty]

Wysłany: 2019-03-15, 13:00   

Dżordż napisał/a:
Ciśnienie jakie ciało wywiera na podłoże zależy od 1. masy tego ciała i 2. powierzchni styku z podłożem. Przykład dla lepszego zrozumienia: wyobraźmy sobie np. cegłę, która ma stałą określoną wagę (siła nacisku stała) i kładziemy ją na własnym palcu. Jeśli położymy ją na dużej powierzchni naszego palca to nie odczuwamy większego dyskomfortu, gdyż ciśnienie jest małe z uwagi na dużą powierzchnię styku. Ale jeśli ta sama cegła będzie ustawiona w ten sposób, że małym swoim narożnikiem będzie ustawiona na opuszce palca, to ciśnienie na styku ze skórą będzie większe bo powierzchnia jest zdecydowanie mniejsza (zależność odwrotnie proporcjonalna). Skrajny przypadek, gdybyśmy zaostrzyli narożnik cegły do kształtu igły to powierzchnia styku jest bardzo mała (klasyczny łepek od szpilki) a co za tym idzie ciśnienie bardzo duże- kończy się to wbiciem cegły tak zakończonej w palec. Inny przykład- wyobraźmy sobie cyrkowca na jednym kole- waży gość z 80kg, jeśli przejedzie po naszej stopie na szerokiej oponie to ból do zniesienia, jeśli oponka będzie bardzo wąska jak w rowerach szosowych to ból może być bardzo dotkliwy- przy tej samej wadze rowerzysty ciśnienie na styku opona/stopa jest tym większe im mniejsza jest powierzchnia styku.
Czyli opona WĄSKA w aucie na powiedzmy grubszej warstwie śniegu będzie generować większe ciśnienie na styku z podłożem a co za tym idzie będzie bardziej wbijać się w śnieg, a wtedy przy specyficznym bieżniku opony zimowej zakotwiczasz się w podłożu głębiej i wyjeżdżasz pod górkę.


Bardziej opieram się na Continentalu i miarodajnych testach niż Twojej fizyce ( z calym szacunkiem )

a tutaj trochę "fizyki" odnośnie aquaplaningu...
https://www.oponeo.pl/artykul/aquaplaning
 
 
tomaug 
Użytkownik


Rocznik: 2014
Silnik cm3: 3.0
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: ON
Imię: Tomasz
Jeżdzę: A8 D4
Dołączył: 21 Lut 2019
Posty: 35
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-15, 14:01   

A czy ktoś zna jakiegoś fachowcę w Warszawie lub okolicach który rozkoduje mi moduł TV aby można było oglądać podczas jazdy ?
 
 
Dżordż 
Moje A8


Rocznik: 2003
Silnik cm3: 3,7
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: PB
Imię: Jerzy
Jeżdzę: A8 D3
Pomógł: 3 razy
Wiek: 56
Dołączył: 21 Cze 2018
Posty: 117
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-03-15, 14:47   

Walus30

Szersza opona nie tylko gorsza na śnieg ale i szybciej wpada w aquaplaning- niżej cytat

"Na mokrej nawierzchni również dominują największe opony. Do momentu w którym tracą kontakt z nawierzchnią. Z każdym centymetrem szerokości opony, musi ona odprowadzić większą ilość wody. Szerokie opony są dużo bardziej podatne na zjawisko aquaplaningu. Opona o szerokości 225 traci kontakt z nawierzchnią już przy 69 km/h, opona 185 dopiero przy prędkości 80 km/h. " z

https://blog.netcar.pl/2012/08/26/szerokie-czy-waskie-jakie-opony-wybrac/

[ Dodano: 2019-03-15, 14:54 ]
Aquaplaning- to nic innego tylko wtłoczenie wody między oponę a asfalt.

Wyobraź sobie gościa, który stoi na bardzo szerokiej desce od snowboardu a potem stoi na jednej łyżwie.
Ty masz kerchera o piekielnej mocy i próbujesz wtłoczyć strumień wody raz między deskę a śnieg a drugim razem między łyżwę a śnieg. Kiedy Ci będzie łatwiej wywołać zjawisko aquaplaningu, czyli niejako podnieść gościa na warstwie wody? Oczywiście jak będzie na desce, czyli na szerokiej oponie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje mang

opony samochodowe felgi - sklep internetowy sportwheels.pl
części samochodowe ucando.pl części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Myjki ciśnieniowe Stiga

Prywatność.