Tarcze, hamulce części samochodowe iparts.pl


Kontakt do Administracji A8Team.PL

[D3 04 4.0TDI ] Problem z nawiewem - z innej strony

Awatar użytkownika
ArturPL
Forum Audi A8
Forum Audi A8
Posty: 88
Rejestracja: 07 sty 2017, 21:55
Lokalizacja: Elbląg

[D3 04 4.0TDI ] Problem z nawiewem - z innej strony

Post autor: ArturPL » 08 lut 2017, 22:10

Witam,
Jestem właścicielem Audi A8 D3 4.0TDI z 2004r. i niestety mnie także dopadł problem z nawiewem... nie działa.
Miałem wcześniej sytuację, że się nie włączył ale było to tylko raz. Następnego dnia wszystko wróciło do normy i nawiew działał bez zarzutu przez około miesiąc. W tym czasie nie było jakichś dziwnych dźwięków, nieregularnej pracy czy innych niepokojących oznak. Nawiew działał na każdej mocy, na każdej temperaturze i w każdym ustawieniu.
Dzisiaj rano także działał normalnie ale gdy odstawiałem córkę do przedszkola zostawiłem auto na wzniesieniu (nie wiem czy to ma jakieś znaczenie) i po powrocie przestał działać... niestety już się nie uruchomił przez cały dzień.

Na forum znalazłem kilka zagadnień na ten temat i każdy sprowadzał się do wymiany silnika nawiewu (przyczyna szczotki).
Jednak za każdym razem przed wystąpieniem usterki były jakieś oznaki. Czy w moim przypadku to najprawdopodobniej także będą szczotki czy może jest wiele innych przyczyn?
Słyszałem o jakimś rezystorze/opornicy ale podobno gdy to się psuje, nawiew nie działa na konkretnym zakresie.

Zależy mi na szybkiej naprawie auta i odstawienie auta na kilka dni do dobrego mechanika do którego w ogóle ciężko się dostać będzie dla mnie dużym problemem. Niestety ASO w ciągu dłuższego czasu także nie wchodzi w grę.

Zwracam się zatem z prośbą o pomoc do Was i z góry dziękuję.



Dzisiaj rano ponownie nawiew zaczął działać ale nierównomiernie... falował jednak przy skręcaniu w lewo działał normalnie. Teraz znów nie działa, a przy włączaniu zapłonu słychać jedynie delikatne stukanie z podszybia... jakby chciał się włączyć a nie mógł

Marcin2013
Super Klubowicz
Super Klubowicz
Posty: 1490
Rejestracja: 22 sty 2012, 17:32
Lokalizacja: SOsnowiec

Post autor: Marcin2013 » 10 lut 2017, 17:53

Jakieś błędy VCDS ?

Awatar użytkownika
ArturPL
Forum Audi A8
Forum Audi A8
Posty: 88
Rejestracja: 07 sty 2017, 21:55
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: ArturPL » 11 lut 2017, 14:35

Niestety nie wiem... nie mam możliwości podłączenia komputera.
Pewnych rzeczy się nie przeskoczy i środę oddaję auto do mechanika. Niestety nie mam zaufanego więc trochę się obawiam o rezultaty. Czas pokaże...

Nie działa nawiew, ogrzewanie postojowe i przewietrzanie... nie wiem czy to wszystko skupia się na jednym czy może padła cała reszta.

Jak narazie zimno w aucie :)

Awatar użytkownika
mkbewe
Super Klubowicz
Super Klubowicz
Posty: 1304
Rejestracja: 13 mar 2015, 23:53
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: mkbewe » 11 lut 2017, 15:12

Ja swoj też przerabiałem a przyczyną nie było szczotki a zaśniedziała kostka rezystora który znajduje się obok wentylatora, ale że miałem to już wyciągnięte to i szczotko nowe założyłem :)

Awatar użytkownika
ArturPL
Forum Audi A8
Forum Audi A8
Posty: 88
Rejestracja: 07 sty 2017, 21:55
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: ArturPL » 18 lut 2017, 18:20

I podobnie było u mnie... wymiana silnika nawiewu (900pln w ASO, mechanik wymieniał od strony komory silnika) i przy okazji przeczyszczony rezystor. Działa idealnie.
Teraz dostrzegłem różnicę w działaniu... Nawiewu prawie w ogóle nie słychać aż do 10-tki... a dmucha bardzo mocno. Wcześniej było słychać silnik już na 6-tce ale myślałem, że tak ma być.

Od mechanika dowiedziałem się, że rezystor psuje się naprawdę bardzo rzadko i głównie objawia się zanikiem działania na poszczególnych siłach dmuchania. Więcej wskazań na uszkodzenie rezystora w swojej historii nie miał (zarówno w A6 jak i A8)

Na szczęście problem rozwiązany i dalej mogę się cieszyć nowym autem.
Wniosek tylko jeden... w 90% przypadkach to silnik nawiewu :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „A8 D3 (2002 - 2009)”


opony samochodowe opony samochodowe hamulce
części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl