Popieram protest jak najbardziej ale chciał bym płacić jak w tych krajach:
http://www.mototok.pl/Ranking-panstw-z- ... iecie-a958
10. Algieria - 95 groszy za litr
Algieria aż 60 procent swych dochodów czerpie z produkcji ropy naftowej i jest dziewiątym największym jej eksporterem na świecie. Jednak z wyniku trwającej wojny domowej w sąsiedniej Libii, do której masowo szmuglowane jest paliwo, w ostatnim okresie odczuwane są braki zaopatrzenia na lokalnych stacjach benzynowych.
9. Oman - 95 groszy za litr
Obecnie w Omanie produkowane jest 600 tysięcy baryłek (ok. 159 l) ropy dziennie, co plasuje ten kraj w rankingu państw o największej produkcji dopiero w trzeciej dziesiątce, ale wystarcza, by cena paliwa utrzymywała się na bardzo niskim poziomie.
8. Egipt - 90 groszy za litr
Sytuacja polityczna i ekonomiczna Egiptu po obaleniu władzy Hosniego Mubaraka jest bardzo niepewna, ale ceny benzyny nadal utrzymują się na dotychczasowym, bardzo niskim poziomie. W 2009 roku pod względem wydobycia ropy naftowej Egipt uplasował się na 27. miejscu na świecie.
7. Katar - 70 groszy za litr
W przeliczeniu na głowę mieszkańca wydobycie ropy naftowej w tym kraju jest najwyższe na świecie, choć pozwala na zajęcie tylko 20-go miejsca pod względem produkcji. Dzięki zyskom z eksportu ropy, w Katarze produkt krajowy brutto per capita z uwzględnieniem siły nabywczej wynosi aż 88 tysięcy dolarów.
6. Kuwejt - 65 groszy za litr
Niewielki Kuwejt ma piąte rezerwy ropy naftowej na świecie i jest szóstym eksporterem, co pozwala rządowi na swobodne dopłacanie do transportu publicznego oraz paliwa.
5. Bahrain - 60 groszy za litr
To maleńkie, liczące zaledwie 1,2 mln mieszkańców państwo położone w Zatoce Perskiej swoje bogactwo w głównej mierze czerpie z eksportu ropy naftowej wydobywanej ze złóż podmorskich.
4. Turkmenistan - 55 groszy za litr
Każdemu posiadaczowi samochodu w tej byłej republice ZSRR przysługuje miesięcznie 120 litrów paliwa za darmo. W tej sytuacji cena paliwa ma znaczenie niemal wyłącznie teoretyczne.
3. Libia - 42 grosze za litr
Sytuacja w Libii po praktycznie nieuchronnym ostatecznym obaleniu reżimu Muammara Kadafiego rysuje się w bardzo niejasnych barwach, ale jeszcze przed wybuchem wojny domowej był to jeden z większych eksporterów ropy naftowej, szczególnie ceniony za wysoką jakość surowca.
2. Arabia Saudyjska - 38 groszy za litr
Główny rozgrywający w kartelu OPEC, a zarazem największy producent, eksporter i posiadacz największych potwierdzonych rezerw ropy naftowej na świece. Gospodarka Arabii Saudyjskiej niemal całkowicie uzależniona jest od wydobycia ropy, a choć cena paliwa na stacjach jest śmiesznie niska, ok. połowa obywateli nie może z tego skorzystać - prowadzenie samochodu przez kobiety jest praktycznie zakazane.
1. Wenezuela - ok. 10-15 groszy za litr
Ogromne rezerwy ropy naftowej (6. miejsce na świecie), której Wenezuela jest bardzo znaczącym eksporterem, są jedyną podstawą funkcjonowania tego socjalistycznego, źle zarządzanego kraju. Dzięki rządowym subsydiom ceny paliwa są tu od lat najniższe na świecie.
Dążenie do doskonałości.